استعلام و پرداخت قبض جریمه

کاربر گرامی طبق قانون جدید و با هدف امکان استعلام خلافی آنی و پرداخت آنی خلافی، نیاز به وارد کردن کد ملی و رمز عبور سخا است. اگر تاکنون از سامانه سخا رمز عبور دریافت نکرده اید از بخش ایجاد حساب کاربری در سخا اقدام به دریافت رمز خود بکنید. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با پشتیبانی ایقبض تماس بگیرید.

استعلام قبض توجه! برای دریافت کردن خلافی موتورسیکلت ، کد خود را با حرف M در ابتدای آن وارد نمایید.
جزئیات قبض
ویرایش
پرداخت خلافی خودرو

استعلام ومشاهده انلاین خلافی خودرو و پرداخت اینترنتی قبض جریمه رانندگی

در صورتی که قبوض جریمه خود را در دست ندارید برای اطلاع از مبلغ خلافی باید (کد VIN که در پشت کارت اتومبیل قرار دارد) را همراه با * در انتهای کد VIN به ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ پیامک کنید.

پیامکی حاوی شناسه قبض، شناسه پرداخت و مبلغ قبض برای شما ارسال می‌شود، سپس به سادگی می‌توانید قبض خود را با ایقبض پرداخت کنید.

پرداخت جریمه رانندگی و خلافی خودرو

شما با سرویس پرداخت قبوض ایقبض می توانید تمامی قبض های خدماتی خود را پرداخت نمایید، علاوه بر این از طریق موارد زیر مورد می توانید اقدام به پرداخت قبض جریمه خود نمایید.

پرداخت قبض جریمه در وبسایت ایقبض بسیار ساده می باشد کافیست که شناسه قبض به همراه شناسه پرداخت را در فیلد های مختص آن وارد نمایید و بر روی گزینه برسی کلیک نمایید تا مبلغ قبض جریمه به همراه جزئیات آن به شما نشان داده شود.

پرداخت آنلاین قبض جریمه و خلافی خودرو این مزیت را برای شما خواهد داشت که دیگر نیازی به مراجعه با عابر بانک نمی باشد و می توانید به آسانی قبض های جریمه خود را پرداخت نمایید.

طریقه دریافت قبض جریمه و خلافی خودرو

شما میتوانید از طریق وبسایت راهور  http://rahvar120.ir/   شناسه قبض و شناسه پرداخت خود را دریافت نمایید.


 پس از دریافت این دو شناسه با مراجعه به بخش استعلام وپرداخت قبض در ایقبض و وارد کردن شناسه ها در بخش مختص آن ریز جرائم خود را دریافت نمایید.

سپس قسمت پرداخت برای شما فعال خواهد شد، شما می بایست یکی از درگاه های پرداخت را انتخاب نمایید و سپس بر روی دکمه پرداخت کلیک نمایید تا به صفحه پرداخت بانک منتقل شوید.

پس از پرداخت مبلغ قبض جریمه به وبسایت ایقبض بازگردانده خواهید شد و شماره پیگیری به شما نشان داده خواهد شد برای پیگیری های آینده این شماره و تاریخ پرداخت در پنل شما ذخیره خواهد شد .

طریقه پرداخت جریمه و خلافی خودرو

در مطلب قبلی به طور کامل نحوه دریافت میزان خلافی خودرو به سه روش مراجعه به وبسایت راهور، دریافت خلافی از طریق ارسال پیامک و مراجعه به پلیس +10 شرح داده شد.

و حالا در این مطلب قصد داریم تا نحوه‌ی پرداخت خلافی خودرو را با هم مورد برسی قرار دهیم.

پرداخت های اینترنتی به کلی دردسرهای خروج از منزل و ماندن در ترافیک و صرف هزینه و وقت را برای اکثر مردم از بین برده است شما با استفاده از سرویس پرداخت قبض ایقبض علاوه بر پرداخت قبض های خدماتی خود می توانید اقدام به پرداخت قبض جریمه و خلافی خودروی خود نمایید.

روش های متعدی برای اینکار در نظر گرفته شده که از آنها می توان به پرداخت خلافی خودرو با استفاده از سامانه ایقبض، پرداخت جریمه رانندگی از طریق درگاه سایتها یا بانکها و ... و پرداخت جریمه راهنمایی و رانندگی با استفاده از کدهای USSD و اپلیکیشن های اندروید اشاره کرد.

روش اول : پرداخت جریمه رانندگی از طریق سامانه ایقبض

استفاده از این روش بسیار ساده می‌باشد و کافیست که ابتدا به بخش پرداخت قبوض وبسایت ایقبض به آدرسhttp://www.eghabz.ir/billing/TrafficFines مراجعه نمایید سپس با داشتن شناسه قبض و شناسه پرداخت اقدام به پرداخت قبض جریمه‌ی خود نمایید:

مطالب مرتبط

استعلام خلافی خودرو از طریق اس ام اس و پیامک

جریمه دو برگی چیست؟

جریمه الصاقی چیست؟

جریمه دوربینی چیست؟

جریمه تسلیمی چیست ؟چگونه پرداخت کنیم

جریمه دو برگی چیست؟

پیگیری پرداخت قبض جریمه رانندگی

استعلام خلافی و پرداخت جریمه رانندگی روش‌های مختلفی دارد که در اینجا سعی شده تا ساده‌ترین روش‌ها برای پرداخت جریمه با موبایل توضیح داده شود.

برای پرداخت جریمه خودرو با گوشی موبایل از سه روش ساده می‌توان استفاده کرد:

پرداخت جریمه از طریق سایت بانک‌ها
پرداخت جریمه رانندگی با کد USSD
پرداخت جریمه رانندگی از طریق تماس تلفنی
پرداخت جریمه رانندگی از سایت بانک‌ها


تمامی بانک‌های دولتی و خصوصی کشور در وب سایت رسمی‌شان بخشی برای پرداخت غیرحضوری قبوض قرار داده‌اند.

بخش پرداخت قبوض سایت بانک‌ها امکان پرداخت جرایم رانندگی را نیز همچون سایر قبوض فراهم کرده و این روش یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها بوده و برای انجام کافی است با مرورگر موبایل خود وارد صفحه اصلی سایت بانک شوید و در فهرست وب‌سایت به دنبال گزینه پرداخت غیرحضوری و یا پرداخت قبوض باشید.

برای این روش پرداخت جریمه پس از باز شدن صفحه پرداخت غیرحضوری قبوض، شناسه قبض جریمه و شناسه پرداخت را وارد کنید و با استفاده از کارت بانکی خود نسبت به پرداخت جریمه رانندگی اقدام کنید.

استعلام جریمه رانندگی با کد USSD
با هر مدل گوشی موبایل که دارید بدون نیاز به اینترنت، می‌توانید با شماره‌گیری کد #۱۱۰* خلافی خودرو خود را دریافت و سپس پرداخت کنید.

پس از انتخاب گزینه ۲، منوی ۴ گزینه‌ای مربوط به خدمات پلیس راهور در صفحه گوشی پدیدار میشود که باید گزینه اول، یعنی استعلام خلافی خودرو را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه باید کد VIN (شماره ۱۷ رقمی پشت کارت خودرو است که با IR شروع می‌شود) را وارد کنید. دقت کنید که حتما به زبان انگلیسی و حروف لاتین را به صورت بزرگ وارد کنید که دچار مشکل نشوید.

در این مرحله ۲ انتخاب دارید؛ اگر فقط مبلغ خلافی خودرو را می‌خواهید عدد ۱ را انتخاب کنید و مبلغ را مشاهده کنید. اگر شناسه قبض و شناسه پرداخت جرایم خودرویتان را می‌خواهید عدد ۲ را وارد کنید. با داشتن این شناسه‌ها می‌توانید از طریق سایت بانک‌ها (روش بالا) جریمه رانندگی خودرو خود را پرداخت کنید.

پرداخت خلافی خودرو بدون دریافت شناسه قبض و شناسه پرداخت

شاید تصور می کنید که پرداخت خلافی خودرو بدون دریافت شناسه قبض و شناسه پرداخت امکان پذیر نیست؛

اما این طور نیست؛ درست است که در هر حالت و به هر حال باید مشخصات جریمه موجود باشد تا پرداخت به درستی انجام شود،؛

اما اگر شناسه پرداخت خلافی خودرو خود را ندارید یا شناسه قبض جریمه در دسترس شما نیست، روشی وجود دارد که بتوانید بدون اینکه خودتان این شناسه ها را داشته باشید، قبض جریمه را پرداخت کنید.

به واقع با استعلام خلافی خودرو، مراحل پرداخت آن به مراتب ساده تر خواهد شد.

شما به راحتی از طریق سایت ایقبض میتوانید با کارت ماشین از میزان جرائم خودرو خود باخبر شوید.

پرداخت قبض جریمه تسلیمی

جریمه تسلیمی:

در این نوع از جریمه راننده حضور دارد.

در واقع پس از فرمان ایست پلیس، راننده توقف می کند.

مدارک لازم برای پر کردن قبض جریمه به افسر راهنمایی و رانندگی ارائه می شود و در نهایت قبض جریمه به راننده تسلیم می شود.

در این قبض مشخصات راننده، مشخصات گواهینامه، مشخصات وسیله نقلیه (رنگ و شماره پلاک)، مشخصات افسر جریمه کننده با قید کد، نوع تخلف، محل تخلف، زمان و تاریخ دقیق تخلف درج شده است.

جریمه تسلیمی نیز ‌در صورت پرداخت نشدن در مهلتی ۶۰ روزه، دو برابر خواهد شد.

مشخص است که پرداخت خلافی خودرو بدون دریافت شناسه قبض و شناسه پرداخت فقط برای ثبت تخلف با استفاده از دوربین امکان پذیر است.

در غیر این صورت حتما به شناسه قبض و شناسه پرداخت نیاز است.

در جریمه های الصاقی و تسلیمی حتما باید به دفاتر پلیس + 10 و خودپرداز های ATM مراجعه کنید.

در ایقبض برای استعلام و پرداخت خلافی خودرو بدون دریافت شناسه قبض و شناسه پرداخت به کد ۸ رقمی بارکد پستی موجود در پشت کارت ماشین نیاز دارید.

در قسمت استعلام خلافی این کد را وارد می کنید و دستور استعلام را صادر می کنید.

به این ترتیب اطلاعات جریمه های رانندگی خودرو شامل مجموع مبالغ خلافی و تعداد تخلفات، شرح تک تک تخلفات همراه با زمان و مکان ارتکاب تخلف، نوع تخلف با شرح کامل کد تخلف مورد نظر به شما نشان داده می شود.

شما می توانید پس از استعلام خلافی خودرو خود، جریمه هایی را که می خواهید پرداخت کنید، انتخاب کنید و با استفاده از کد USSD و بدون نیاز به شناسه قبض جریمه رانندگی و شناسه پرداخت، مسیر پرداخت را طی کنید.

استعلام خلافی خودرو از طریق vin

راهنمای استعلام خلافی خودرو از طریق VIN

با اشاره به منحصر فرد بودن کد VIN در هر خودرو استعلام خلافی از طریق کد VIN باید به مردم آموزش داده شود.

VIN یک کد ۱۷ رقمی منحصر بفرد است و شامل اعداد از ۱ تا ۹ و حروف الفبای انگلیسی به جز حروف O و Q که برای پیشگیری از تشابه حذف شده‌اند، می‌باشد.

کد VIN توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی تعریف می‌شود، برای شناسایی پیشرانه وسایل نقلیه سبک و سنگین، موتورسیکلت‌ها و موتورهای گازی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این کد را اغلب زیر لبه شیشه جلو سمت راننده، یا بر روی پلاک موتور خودرو مشاهده کرد، افزود: یکی از دغدغه‌های رانندگان به ویژه افرادی که قصد خرید یا فروش خودرو دارند دریافت برگه خلافی یا همان میزان تخلفات رانندگی است.

راههای متفاوت حضوری و غیر حضوری دریافت خلافی خودرو که راهنمایی و رانندگی برای شهروندان قرار داده است،  ابتدا لازم است که شهروندان نسبت به استعلام تخلفات خود از طریق سایت پلیس راهور ۱۲۰ (www.rahvar12.ir) اقدام نمایند.

استعلام خلافی خودرو از طریق VIN  یکی از راه‌های به روز  استعلام خلافی خودرو است و ابتدا باید این کد را در کنار مشخصات اصلی خودرو در کارت مالکیت خودرو است و با IR ابتدای آن معلوم گردیده را پیدا کنید.

روش‌های استعلام خلافی از طریق کد VIN

سرهنگ رضایی در ادامه گفت: برای استعلام خلافی خودرو از طریق کد VIN می‌توان از چند روش که توسط راهنمایی و رانندگی قرار داده شده استفاده کرد.

 

کد VIN خودرو کجاست ؟

وی یکی از روش‌ها را استفاده از کدهای دستوری برشمرد و افزود: #۱۱۰* را از گوشی خود شماره گیری نمایید و کد هفده رقمی VIN موجود بر سند یا کارت ماشین را وارد کنید. همچنین پس از رویت جریمه می‌توانید از طریق همین سامانه نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید

استعلام خلافی خودرو از طریق VIN

استعلام خلافی خودرو با کد ملی

دنبال راهی برای استعلام خلافی ماشین با کد ملی هستید؟

به طور کلی کد ملی برای شناسایی هویت افراد است.

برای مثال نام و نام خانوادگی فرد، وضعیت حساب های بانکی، وضعیت ملکی، وضعیت دارایی، وضعیت سوء پیشینه، وضعیت چک، وضعیت سیم کارت های بنام، وضعیت کاری و شغلی و ... به کمک کد ملی و به راحتی از طریق اسکن چهره کارت ملی های هوشمند، مشخص می شود.

مشخص است که همه این موارد مربوط به هویت افراد است و ربطی به خودرو ندارد.

بنابراین اگر کسی به شما گفته است که امکان استعلام خلافی ماشین با کد ملی هست، اشتباه است و چنین سرویسی از هیچ جایی ارائه نمی شود.

استعلام ریزخلافی خودرو

 ساده ترین و آسان ترین روش ممکن برای استعلام خلافی خودرو، استفاده از روش اینترنتی می باشد که شما در هر زمان و هر مکان تنها با روشن بودن دیتا گوشی، کامپیوتر و... می توانید اقدام به استعلام خلافی خودرو و اتومبیل خود کنید.

برای این امر شما می بایست ابتدا وارد  سایت پلیس راهور شوید.

سپس کمی به سمت پائین اسکرول کنید تا به بخش وارد کردن بارکد پشت کارت اتومبیل برسید.

در کادر خالی اول باید شماره بارکد را وارد کرده و در کادر خالی دوم می بایست اعداد و حروف داخل تصویر امنیتی را وارد کنید. توجه داشته باشید که اگر این کد به میزان زیادی قابل مشاهده و خواندن نبود، با کلیک بر روی علامت رفرش کنار کادر تصویر امنیتی، تصویر جدیدی برای شما به نمایش خواهد آمد.

در نهایت بر روی جستجو کلیک کنید تا میزان خلافی های خودرو شما استعلام شود.

استعلام ریز خلافی خودرو از طریق اینترنت 

وب‌سایت‌های مختلفی به ارائه لیست خلافی خودرو می‌پردازند که همگی اطلاعات خود را از سایت راهور دریافت می‌کنند. متاسفانه سایت راهور رابط کاربری جذاب و امکانات جانبی ندارد و همین مسئله باعث شده تا سایت‌های مختلف به فکر ارائه این خدمت در قالب‌های جدید باشند.

یکی از این سایت‌ها یی کا میتوانید با دو کلیک خلافی خودرو خود را استعلام و بدهی قبض جریمه خود را پرداخت نمایید سایت ایقبض است.

خلافی خودرو باپیامک

استعلام خلافی خودرو و قبض جریمه با پیامک

دریافت شناسه قبض جریمه رانندگی از طریق پیامک نیز امکان پذیر است.

راهنمایی و رانندگی کشور برای اینکه بتواند خدمات بهتر و ساده‌تری را به کاربران ترافیک ارائه دهد، سامانه پیامکی را نیز راه اندازی نموده است تا همه کاربرانی که به هر دلیل نمی توانند از روش‌های اینترنتی به شناسه قبض جریمه خود برسند، از طریق پیامک اقدام کنند و به این ترتیب مشکلی نداشته باشند.

سرشماره 1101202020 برای ارائه خدمات پیامکی به تمام کاربران ترافیک راه اندازی شده است.

شماره دیگر استعلام خلافی خودرو توسط پیامک کافیست کد ۱۷ رقمی VIN  که بر روی سند و کارت خودرو درج شده است را به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ پیامک بزنید.

پس از ارسال پیامک این سامانه میزان خلافی شما به همراه شناسه پرداخت و قبض برای شما ارسال خواهد کرد.

ثبت شماره تلفن همراه پیامکی

ارسال بارکد 17 رقمی پشت کارت وسیله نقلیه که به صورت عمودی درج شده است، به شماره پیامک 1101202020 و برای دریافت مبلغ جریمه و شماره شناسه قبض و پرداخت دیون معوق، شماره بارکد 17 رقمی به همراه ارسال شود.

بیشتر بخوانید

استعلام خلافی خودرو از طریق اس ام اس و پیامک

دریافت شناسه قبض جریمه رانندگی (خلافی خودرو) از طریق کد USSD

روش دیگری که می تواند جایگزی پرداخت قبض جریمه با شماره سریال شود، استفاده از کد USSD است. به این منظور می بایست کد *110# را شماره گیری نمایید تا لیستی از خدمات به شما نشان داده شود.

شما می بایست در مرحله اول گزینه 1 (خدمات قابل ارائه) و مجدد گزینه 1 (استعلام خلافی خودرو) را انتخاب نمایید.

سپس می بایست کد VIN درج شده روی کارت خودرو را ارسال نمایید تا لیستی جدید برایتان نمایش داده شود. بعد شما می توانید به راحتی با انتخاب گزینه 1، خلافی های خود را پرداخت نمایید و یا با گزینش گزینه 2، شناسه و سریال و جرایم رانندگی خود را مشاهده کرد.

پرداخت قبض جریمه با شماره سریال

در دو صورت رانندگان می توانند اقدام به پرداخت جریمه های خود نمایند:

پرداخت قبض جریمه با شماره سریال و پرداخت قبض جریمه بدون شماره سریال که هر یک را در این مطلب مورد بررسی قرار می دهیم.

روش پرداخت قبض جریمه با شماره سریال

چنانچه قبوض جریمه را در اختیار داشته باشید، یعنی اگر قبض ها به صورت تسلیمی باشند، شما می توانید به راحتی با در اختیار داشتن شماره سریال، جریمه را پرداخت نمایید. در این حالت شما می توانید به راحتی با مراجعه به عابر بانک ها و یا استفاده از اپلیکیشن های مختلف پرداخت قبوض و وب سایت های مخصوص بانک های متفاوت، نسبت به پرداخت قبض جریمه با شماره سریال اقدام نمایید.

پرداخت قبض جریمه بدون شماره سریال

پرداخت قبض جریمه با شماره سریال بسیار آسان است، اما کار زمانی کمی دشوار می شود که شما سریال قبض و یا شناسه آن را در اختیار نداشته باشید. در این حالت می بایست در ابتدا، شناسه قبض جریمه رانندگی را دریافت نمایید، اما چگونه؟

بهترین و سریعترین روش پرداخت قبوض جریمه (خلافی خودرو) رانندگی با ایقبض

اما لازم است بدانید که در میان تمامی روش های ، شما می توانید از یکی از بهترین راه ها به منظور پرداخت قبوض جریمه خود، چه با شناسه و چه بدون آن، استفاده نمایید.

وبدون هیچ دردسری و دغدغه ای، به راحتی بتوانید در هر لحظه، تمامی جرایم رانندگی خود را مشاهده کرده و نسبت به پرداخت آن ها اقدام نمایید و سابقه کامل قبوض پرداختی خود را مشاهده نمایید.

سامانه ایقبض بسیار کاربردی است و رابط کاربری آسانی دارد. تنها لازم است تا شما کد VIN خودروتان را در اختیار داشته باشید.

با وارد نمودن این کد، لیستی از تمامی کد تخلفات رانندگی شما، به همراه محل تخلف، تاریخ و زمان و البته شناسه های آن ها را به شما ارائه می دهد.

خلافی خودرو از روی شماره پلاک خودرو

روش های استعلام و پرداخت خلافی خودرو با شماره پلاک

سامانه تهران من همان طور که از نامش پیداست فقط مخصوص تهران و عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک و اطلاعات دیگری پیرامون شهر تهران و قوانین عبور و مرور در آن است.

در بخشی از این سامانه می توانید استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک را بگیرید که در بخش های بعدی توضیح می دهیم. امکانات خوبی در این سامانه منحصر در مورد پایتخت گنجانده شده است.

در سایت راهور استعلام خلافی خودرو با شماره بارکد پستی است. در سایر روش های متداولی که برای استعلام خلافی ماشین، عنوان می شود معمولا از کد vin استفاده می شود. تنها در یک روش است که به کمک پلاک خودرو می توان خلافی را استعلام کرد و آن تماس با شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸ است.

بر خلاف سایت راهور 120، در سایت تهران من، شماره پلاک ماشین بسیار پرکاربرد است.

برای اینکه بتوانید استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک را در سامانه تهران من بگیرید، باید توجه داشته باشید که از درگاه مناسب و درست وارد شود.

فراموش نکنید که در این سامانه عوارض تردد در مناطق محدود را استعلام می گیرید و اختصاصا در مورد خلافی خودرو برای ورود به مناطق و محدود های طرح ترافیک اقدام خواهید کرد.

در صفحه اصلی سایت تهران من، گزینه ای وجود دارد با عنوان "استعلام بدهی طرح ترافیک و پارک حاشیه ای".

وقتی روی این گزینه کلیک می کنید، به صفحه جدیدی هدایت می شود که انواع روش ‌های حضوری و غیرحضوری استعلام و پرداخت بدهی خودرو در آن درج شده است. استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک در همه این روش ها امکان پذیر است. روی هر گزینه که کلیک کنید، می بینید که شماره پلاک ماشین را از شما درخواست می کند.

 

با پلاک های خودرو های ایرانی بیشتر و بهتر آشنا شوید

اکنون که بحث استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک پیش کشیده شده است، بد نیست اطلاعات کاملی هم درباره انواع پلاک در ایران و اعداد و ارقام و حروف موجود در پلاک به دست بیاورید. در حالی پلاک خودرو ها در ایران در رنگ های مختلفی تولید می شود که که بسیاری از مردم حتی ماجرای حداقلی این رنگ ها و حروف را نمی‌دانند.

عدم آشنایی با رنگ های پلاک باعث می شود که نتوانیم خودروها را درست شناسایی کنیم و واکنش مناسب در برابر آنها داشته باشیم. تغییر رنگ پلاک از آن جهت است که برای برخی از خودرو ها ایجاد تفاوت صرفا با کلمات و ارقام کافی نبوده و شناسایی آنها با ایجاد تفاوت رنگی ممکن می شود.

پلاک های سفید

پلاک سفید دارای سه دسته یا بهتر بگوییم سه زیر مجموعه است.

هر یک از این زیر مجموعه ها قواعد مخصوص به خود را دارند. این زیر مجموعه ها عبارتند از پلاک ‌های با حرف "گ"، پلاک ‌های با حروف دیگر به جز "گ" و پلاک ‌های با علامت ویلچر.

باید بدانید که پلاک های سفیدی که حرف "گ" را دارند، پلاک های گذر موقتی هستند که خصوصیات و ویژگی های منحصر به خود را دارند.

از جمله آنکه مربوط به خودروهای خارج شده از مناطق آزاد به سرزمین اصلی هستند.

خودرو هایی که این نوع از پلاک را دارند، امکان حضور بیشتر از یک ماه در سرزمین اصلی را ندارند. همچنین باید یادآوری کنیم که برای خودرو های آزمایشی خودروسازان نیز از این نوع پلاک‌ ها صادر می شود.

آخرین زیر مجموعه از پلاک های سفید، مربوط به پلاک های سفید با علامت ویلچر است. این علامت نشان می دهد که راننده خودرو معلول است و خودرو بر اساس توانایی های او سفارشی سازی شده است.

لذا باید در هنگام مشاهده این دسته از خودرو ها، ملاحظه معلولیت و توانایی محدود راننده را داشته باشیم و آگاهانه رفتار و رانندگی کنیم.

یادآوری می کنیم که روش های استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک برای هیچ یک از این پلاک ها تمایزی ایجاد نمی کند.

پلاک های زرد

رنگ زرد، یکی دیگر از رنگ هایی است که برای پلاک خودرو ها در ایران با توجه به کارایی که دارند، در نظر گرفته شده است.

پلاک های زرد نیز به دو دسته تقسیم می شوند؛ یکی پلاک های زردی که با حرف "ک" مشخص می ‌شود؛ این نوع از پلاک ‌ها مخصوص ادوات کشاورزی هستند.

دیگری پلاک های زردی که با حرف "ع" مشخص شده که مربوط به خودرو های حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و "ت" برای خودرو های تاکسیرانی هستند.

پلاک های سبز

پلاک های سبز نوع دیگری از پلاک های ملی هستند که احتمالا از رنگ آنها می توانید حدس بزنید که به کدام ارگان تعلق دارند.

پلاک های قرمز

این دسته از پلاک ها اگر با عبارت "تشریفات" مشخص شده باشند، متعلق به تشریفات هستند.

در صورتی که پلاک قرمزی با حرف"الف" صادر شده باشد، به این معنی است که خودرو متعلق به دولت است و جزء خودروهای دولتی حساب می شود.

استفاده شخصی از این نوع خودروها غیرقانونی است و طبیعتا حضور این خودروها در تفرجگاه‌ها و بسیاری از جاها غیر قابل توجیه است مگر اینکه ماموریت دولتی در این مکان‌ ها وجود داشته باشد.

پلاک های آبی

خودروهای پلاک آبی با حرف «D» خودروهای دیپلمات، کنسولی و سیاسی هستند.

خودروهای پلاک آبی با حرف «S» خودرو های سفارتخانه ‌ها و نمایندگان برای خدمت اداری هستند.

خودروهای پلاک آبی فیروزه ای با حرف «ز» خودروهای متعلق به وزارت دفاع و پشتیبانی است.

خودروهای پلاک آبی فیروزه ای با حرف «ف» خودروهای متعلق به ستاد کل نیروهای مسلح است.

پلاک های رنگ خاکی

پلاک خاکی رنگ با حرف «ش» متعلق به خودرو های سازمانی ارتش هستند.

تمامی این پلاک‌ها از سوی مرکز شماره گذاری پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ صادر می‌ شوند. بدیهی است که استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک برای تمامی این خودرو ها به صورت یکسان انجام می شود.

چرا گرفتن خلافی مهم است؟

استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک یا با هر شماره دیگری مشخص می کند که راننده و خودرو‌اش چه قدر بابت تخلف هایی که مرتکب شده اند، به پلیس راهنمایی و رانندگی بدهکار هستند.

توجه داشته باشید که رانندگی با خلافی بیش از یک میلیون تومان به خودی خود جواز توقیف خودرو را صادر می کند. توقیف خودرو به این معنی است که با دستور پلیس، خودرو به پارکینگ راهنمایی و رانندگی منتقل می شود و تا مشخص نشدن وضعیت خلافی، ترخیص نخواهد شد.

شرایط تقسیط خلافی

پس از اینکه استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک یا هر شماره دیگری از خودرو را انجام دادید و با لیستی از خلافی سنگین خود مواجه شدید، می توانید نسبت به پرداخت قسطی آن اقدام کنید.

اگر خودروی شما هنوز توقیف نشده است به کمک سایت راهور خلافی بگیرید (با بارکد پستی) و به صورت موردی و در فواصل زمانی مختلف پرداخت ها را انجام دهید تا خلافی شما به زیر یک میلیون تومان برسد و کم کم نیز صفر شود.

در صورتی که خودروی شما توقیف شده است، باید بدانید که اگر خودرو فاقد شکایت قضایی است، اگر خودرو در سن فرسودگی نیست و اگر بیشتر از 40 درصد جرایم جزء جرایم حادثه ساز رانندگی نیستند، می توانید از امتیاز ویژه پرداخت قسطی خلافی استفاده کنید.

درباره سن فرسودگی خودرو باید به این نکته اشاره کنیم که گرچه اساسا این سن را 20 سال عنوان می کنند، اما حقیقتا نوع کاربری خودرو، نوع سوخت خودرو و مسائل دیگری در تعیین سن فرسودگی موثر هستند. از این رو ممکن است این سن کمتر از این هم بشود؛ اما بیشتر بعید است.

 

استعلام و پرداخت قبض جریمه

 

مطالب مرتبط

 

راهنمای پرداخت قبض جریمه تسلیمی

استعلام ریز خلافی خودرو

فرایند پرداخت و اعتراض به تخلفات رانندگی مربوط به خودروهای دارای جرائم بالای ده میلیون ریال

استعلام و ضعیت نمره های منفی گواهینامه

رسیدگی به اعتراضات تخلفات رانندگی

گرفتن خلافی ماشین با پیامک

دریافت خلافی خودرو از طریق وبسایت راهور

شرایط اقساط کردن خلافی خودرو

پرداخت خلافی خودرو %

خلافی خودرو پیامک%
استعلام ریز خلافی خودرو%
خلافی خودرو با پلاک
استعلام خلافی خودرو از طریق vin%
چاپ خلافی خودرو%
پرداخت فوری خلافی خودرو%
ریز خلافی خودرو با شماره پلاک%
استعلام خلافی خودرو با کد ملی%